PUC er et lille institut, som vægter fordybelsen og det intensive forløb på forholdsvis små hold. Lærerstaben har forskellige specialer. Vi bruger gæstelærere, hvor anden specifik ekspertise er påkrævet. Herunder kan du læse om de mennesker du vil møde i løbet af din uddannelse.

Karen Bro

Karen er holdleder for de første 2 år.
Underviser i udviklingspsykologi og neuroaffektiv udviklingsteori

Psykoterapuet PUC og MPF

  • Efteruddannelse i Neuroaffektiv Psykoterapi NAP modul 1-2-3.
  • Certificeret i Neuroaffektiv psykoterapi
  • 3 års efteruddannelse i Biologisk Traumeterapi
  • 1 års Neuroaffektiv Ledelse
  • 1 års supervisoruddannelse v. Susanne Bang
  • Akupunktør RAB og instruktør i Medicinsk Qi Gong
  • Scenograf , Danmarks Designskole

Læs mere på KarenBro.dk

Penelope Vinding

Penelope er holdleder for de overbygningens 2 år.
Underviser i neuroaffektiv psykoterapi

Psykoterapuet PUC og MPF

  • Efteruddannelse i Neuroaffektiv Psykoterapi NAP modul 1-2-3.
  • 2 års efteruddannelse i Biologisk Traumeterapi
  • 1 års gestaltterapiefteruddannelse
  • mag. art

Læs mere på PenelopeVinding.dk

Ulla Rung Weeke

Ulla Rung Weeke

Ulla er uddannelsens psykologisk konsulent og leder sommerkurset på 2 år.

Aut. Cand. Psych.

  • Krise – og kropsterapeut
  • Specialist i psykosomatik og psykotraumatologi

Læs mere på SkolenForPsykosomatik.dk

Steen Bjørnlund

Steen Bjørnlund

Steen underviser i Jung typologi og gruppedynamik

Psykoterapuet PUC

  • MBTI og FIRO-B-konsulent
  • Hypnoterapeut
  • Ingeniør

Heidi Frier

Heidi Frier

Heidi underviser i Drømmearbejde, Mindfullnes, Stress og opstart af virksomhed

Kybernetisk psykoterapeut MPF

  • Efteruddannelse i chok-traumeterapi
  • Drømme og fordybelse

Læs mere på HeidiFrier.dk

Line Munster-Swendsen

Psykoterapeut MPF

Line underviser i den kropsterapi

Organisk psykoterapeut og biologisk traumeterapeut 

Læs mere på line-munster-swendsen.dk

Christian Hedeskov

Christian underviser i SE-terapi 

  • Certificeret Neuroaffektiv Terapeut
  • SE- Practitioner
  • Fysioterapeut

Læs mere på Fysser.dk

Bo Bromberg Olsen

Bo underviser i kropsterapi udfra Bodynamic 

  • Psykoterapeut MPF
  • Kropspsykoterapeut

Læs mere på TilbageTilKroppen.dk

Lea Berntsen

Lea underviser i Kunstterapi

  • Kunstterapeut
  • SE-terapeut
  • Psykomotorisk terapeut

Søren Brylle

Tai Chi ved Søren Brylle

Søren underviser i kropsterapi, Alexander Lowen og misbrug

Kropsterapeut og psykoterapeut MPF

  • Efteruddannet i Biologisk traumeterapi

Læs mere på Brylles.dk

Hannah Jacobsen

Hannah underviser i Kropsterapi og procesarbejde på overbygningen.

  • Kropsorienteret Psykoterapi Life Energy Proces.
  • Efteruddannelser i Bodynamic, Gestaltterapi,
  • Psykodynamisk – og Neroaffektiv træning.
  • Mensendieck uddannet (kropsbevidsthed og fysioterapi).
  • Master i SPT (Social presencing teater).
  • Underviser på Vækstcenteret siden 1988 i udvikling og meditation.

Mai Hemmingsen

Undervisningsassistent

  • Psykoterapeut MPF
  • Uddannet pædagog fra Frøbelseminariet
  • Bachelor i psykologi fra RUC

Gæstelærer – Henrik Juul

Gæstelærer i spiritualitet

  • Cand. psych. aut.
  • Erhvervspsykolog og specialist i psykoterapi

Læs mere på

Gæstelærer – Karen Grue

Gæstelærer i Eventyrarbejde

Jungiansk analytiker og psykoterapeut MPF

Holotropisk Breathwork

Læs mere på KarenGrue.dk

Gæstelærere Jette og Lone Lyager

Underviser omkring arbejde med seksuelle overgreb

Frfattere til “At bestige bjerge”.

Psykoterapeuter MPF

Klinik for Incestterapi

Gæstelærer i Ernæringsterapi Nanna Stigel

Underviser omkring spiseforstyrrelser og orthomolekylær medicin

Ernæringsterpeut DET,

Foredragsholder og forfatter.

nannastigel.dk

Gæstelærere Vibeke og Anders Johnbeck

Underviser på Parkursus

Imagoterapeuter og psykoterapeuter MPF

Vibeke og Anders Johnbeck,

Gæsterlærer – Jan Arrhenius

Jan Arrhenius

Underviser i Eventyrmetoden og narrativ teori

Cand. psych. aut.

Læs mere på JanArrhenius.dk

Nyhedsbreve